GÜNÜMÜZ DÜNYA SORUNLARI

 

 1.   AIDS
 2. KÜRESEL ISINMA
 3. ŞİDDET
 4. AÇLIK
 5. MADDE BAĞIMLILIĞ
 6. TERÖR
 7. OBESİTE
 8. ÇOCUK SORUNLARI
 9. ÇEVRE SORUNLARI 
 10. ULAŞIM SORUNLARI
 11. KADIN SORUNLARI 
 12. EĞİTİM VE ÖĞRETMEN SORUNLARI
AIDS-Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu   *Tedavisi olmayan bir hastalıklar bütünü. *Etken olan HIV ( İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) vücuda girdikten sonra çoğalarak kişinin çeşitli hastalıklara ve kansere karşı direncini zayıflatır.   Sonuç: AIDS gelişir ve kişi ortaya çıkan birden fazla hastalıkla aynı anda yaşam mücadelesine başlar. DÜNYA'DA AIDS

 

      Dünyada 2000 yılına kadar 60 Milyon kişi AIDS virüsü almıştır.       Bunlara her 6 saniyede bir kişi eklenmektedir.       2001 yılı sonuna kadar AIDS’den ölen kişi sayısı 25 milyonu geçecektir. Ölenlere her yıl 3,5 milyon kişi eklenmektedir.         1.5 milyon çocuk halen hastalıkla yaşamaktadır. 4 milyonu AIDS nedeni ile ölmüştür. 13 milyondan fazlası öksüz ve yetim kalmıştır.

 

TÜRKİYE'DE AIDS

 

      Ülkemizde 2001 yılı Haziran ayına kadar 1246 kişinin AIDS’e yakalandığı bildirilmiştir. Bunların 100’den fazlası yaşamını kaybetmiştir.       Bu sayı her 6 ayda %7-8 oranında artmaktadır.

 

NASIL BULAŞIR?       KAN YOLUYLA.       CİNSEL YOLLA.       ANNEDEN BEBEĞE. KAN YOLUYLA       AIDS hastasının ve taşıyıcısının kanında yaşayan virüs;        Kontrolsüz kan nakli,       Kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş şırınga,iğne, cerrahi alet, kesici ve delici aletler, dövme ve aka punktur aletleri,       Organ ve doku nakli.       CİNSEL YOLLA

 

      Erkek ve kadının cinsel organ salgılarında bulunan virüs kondom kullanılmadığında her türlü cinsel ilişki ile geçer.

 

 

ANNEDEN BEBEĞE

 

      AIDS Virüsü taşıyan anneden gebelik, doğum ve emzirme sırasında bebeğe bulaşma gerçekleşir.

 

HANGİ DURUMLARDA BULAŞMAZ?

 

      Tokalaşma, öpüşme, dokunma, kucaklama.       Tükürük, gözyaşı, ter, ısırık, öksürük, idrar ve dışkı,       Tuvalet, duş, çeşme musluğu, yüzme havuzu, deniz, sauna, hamamlardan       Sivrisine v.b sokması

 

NASIL KORUNULUR?

 

             KAN YOLUYLA BULAŞMAYI ENGELLEMEK İÇİN.              Önceden virüs taraması yapılmamış kan nakline izin vermeyin.              Kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş şırınga, iğne, cerrahi alet, jilet, makas, dövme aletleri ve akapuntur iğneleri v.b kesici delici aletleri kullanmayın ve kullanılmasına izin vermeyin   CİNSEL YOLLA BULAŞMAYI ENGELLEMEK İÇİN                Karşılıklı sadakate ve tek eşliliğe dayanan bir ilişki kurun.              Birlikte olduğunuz kişiden emin değilseniz cinsel ilişki sırasında prezervatif  kullanın.                ANNEDEN BEBEĞE BULAŞMADAN KORUNMA.                Gebelikten önce mutlaka test.              Emzirme konusunda doktorla görüşme   KÜRESEL ISINMA

 

      Küresel ısınma, dünya atmosferi ve okyanuslarının ortalama sıcaklıklarında belirlenen artış için kullanılan bir terimdir. Bu olay son 50 yıldır iyice saptanabilir duruma gelmiş ve önem kazanmıştır.         Küresel ısınmaya, atmosferde artan sera gazlarının neden olduğu düşünülmektedir. Karbondioksit, su buharı, metan gibi bazı gazların, güneşten gelen radyasyonun bir yandan dış uzaya yansımasını önleyerek ve diğer yandan da bu radyasyondaki ısıyı soğurarak yerkürenin fazlaca ısınmasına yol açtığı ileri sürülmektedir.          +2.4 derece: Su sıkıntısı başlayacak
Kuzey Amerika'da kum fırtınaları tarımcılığı yok edecek. Deniz seviyeleri yükselecek. Peru'da 10 milyon kişi su sıkıntısı çekecek. Mercan kayalıkları yok olacak. Gezegendeki canlı türlerinin yüzde 30'uı yok olma tehlikesiyle karışılacak.

*
         + 5.4 derece: Denizler 5 m. yükselecek
Deniz seviyesi ortalaması 70 metre olacak. Dünyanın yiyecek stokları tükenecek.

*
+ 6.4 derece: Göçler başlayacak
Yüz milyonlarca insan uygun iklim koşullarında yaşamak umuduyla göç yollarında düşecek.

 

ŞİDDET       SERTLİK       ÇEVREYİ SİNDİRMEK İÇİN YARATILAN OLAY.       TDK SÖZLÜĞÜ ÇOK YÖNLÜ BİR KAVRAM       AİLE İÇİ ŞİDDET       ÇOCUKLARA YÖNELİK ŞİDDET       KADINA YÖNELİK ŞİDDET       STATLARDA ŞİDDET       KOLLUK GÜÇLERİNİN UYGULADIĞI ŞİDDET       TELEVİZYONDA ŞİDDET       BİLGİSAYAR OYUNLARINDA ŞİDDET       OKULLARDA ŞİDDET       GÜNLÜK YAŞAMIMIZDA DAHA ÇOK YER ALMAYA BAŞLADI.       PROBLEM ÇÖZME ARACI OLARAK ŞİDDET.         “Gücün ya da fiziksel kuvvetin; tehdit yoluyla ya da gerçekte; fiziksel zarar, ölüm, psikolojik zarar, gelişme engeli ya da yoksunluğa neden olacak şekilde; kendine, bir başkasına ya da bir grup veya bir topluma karşı niyetli biçimde kullanılması" olarak tanımlanmıştır.         Her yıl dünya üzerinde 1,6 milyon insan şiddet sonucu ölmektedir. Şiddet 15-44 yaş grubundaki insanlar için önde gelen ölüm nedenleri arasındadır.         Şiddet içeren davranışların kurbanları, yakınları veya tanıkları oldukları için sakatlanan, ruhsal problemlerden sıkıntı çeken veya diğer sağlık sorunlarına maruz kalan insan sayısı ise ölüm sayısından çok daha fazladır         Dünya genelinde yapılan tüm araştırmalarda şiddet içeren filmleri seyreden ve oyunları oynayan çocukların sözel ve fiziksel saldırganlık düzeyinin arttığı görülmüştür ŞİDDETİ ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?         Bazı hukukçulara göre 5 yaşındaki bir çocuk her gün programları seyrederek 15 yaşına geldiğinde 18 bin cinsel taciz, saldırı, kavga ve işkence yolu öğrenmiş oluyor.         Çocukların ve gençlerin bu programların etkisi altında şiddeti bir "problem çözme aracı” olarak gördükleri ve gittikçe daha normal karşılamaya başladıkları gözlenmektedir.         TV kanalları reyting alma uğruna şiddet içeren sahneler ve çizgi filmlere bir kısıtlama getirmemektedir.

  MADDE BAĞIMLILIĞI       Madde kesildiğinde ya da azaltıldığında yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması.       Madde kullanımını denetlemek ya da bırakmak için yapılan ama boşa çıkan sürekli çabalar.
 

      Madde kullanımı nedeni ile sosyal, mesleki ve kişisel etkinliklerin azalması ya da tamamen bırakılması.
 

        Maddenin tasarlandığından daha uzun ve yüksek miktarlarda alınması.       Fiziksel ya da ruhsal sorunların ortaya çıkmasına ya da artmasına rağmen madde kullanımını sürdürmek.
          Alkol       Sigara       Esrar       Uçucu Maddeler       Eroin       Morfin       Ketamin       Meskalin (kaktüs)       Metamfetamin       Steroidler         Kokain       Ecstasy       Rohypnol (Roche)       LSD       GHB       Ice       Crack       Fensiklidin (PCP)       Ritalin       Mantar (Psylocibin ALKOL       Alkol; beyin, sinir sistemi, mide, sindirim sistemi, karaciğer, kemik iliği gibi hayati merkezler başta olmak üzere vücudun bütününü etkiler. Etkinin şiddeti, alınan alkolün miktarına ve sıklığına göre değişir.         Kişi alkol almayı bıraktığında yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtiler aşırı terleme, titreme, nabzın 100’ün üstüne çıkması, uykusuzluk, bulantı, kusma, alkolü bıraktıktan sonraki 1-2 gün içinde halüsinasyonlar, epileptik nöbetler, anksiyete, psikomotor ajitasyon şeklinde seyreder.

 

        karaciğer tahribi, kardiyomiyopati (kalp büyümesi), anemi (kansızlık), yüksek tansiyon, trombositopeni (pıhtılaşma sağlayan hücrelerde azalma), miyopati (kas yıkımı), kanser, teratojenite (anne karnındaki bebekte anormallikler), pankreas iltihabı, zatüre, merkezi sinir sistemi bozuklukları, bunama gibi sorunlar görülür.

 

        iştah kaybı, vitamin yetersizliği, enfeksiyon, iktidarsızlık ve sindirim bozukluğu. NİKOTİN       Tütün ürünlerinden sigara, puro vb. biri olan ve 4000’den fazla kimyasal madde içeren nikotin, beyinde faaliyeti olan temel bir tütün öğesidir. KISA SÜRELİ ETKİLER       kalp atışının hızlanması       kan basıncının artması       midenin asit üretmesi       beynin ve sinir sisteminin hızlı çalışması sonra yavaşlaması       iştahsızlık, koku ve tat alma duyularının zayıflaması UZUN SÜRELİ ETKİLER       sık sık nefessiz kalmak       öksürmek       dişlerin ve parmakların lekelenmesi       sigara içmeyen birine göre daha zor hamile kalmak HASTALIKLAR       Özellikle ciğerlerdeki ve kalpteki kan damarlarının daralması ve kalınlaşması, solunumla ilgili enfeksiyonlar; üşütme, kronik bronşit veya zatürree, astımın artması, mide ülseri, akciğere kan akışının azalmasından dolayı damar hastalıkları, kalp krizi ve kalp ile ilgili hastalıklar, akciğer, böbrek, pankreas, gırtlak, mesane,rahim, mide kanseri.

 

ESRAR       Esrar, Hint keneviri bitkisinin yapraklarının kurutulup bastırılması suretiyle hazırlanan ve aktif maddesini bu kısımlardan salgılanan reçine içindeki kannabinoidlerin oluşturduğu bir maddedir.         Daha çok tütüne karıştırılarak sigara gibi içilir.         Nabız hızında artış görülür. Gözlerin kızarması, ağzın kuruması, baş dönmesi, kalp atışlarının hızlanması, sık sık idrar yapma ihtiyacı duyulur.

  EROİN       Eroin afyon haşhaşından elde edilen ve uyuşturucu özelliği taşıyan bir maddedir. Büyük oranda bağımlılık yapma özelliğine sahiptir.         Beyaz ile koyu kahve arasında değişen renklerde olabilen bir tozdur.         Eroin genellikle enjekte edilerek  burundan çekilerek ve ağız yoluyla alınarak kullanılmaktadır. Tipik olarak bir eroin kullanıcısı, günde üç-dört kez enjeksiyon yapar.

          Tepkisizlik, yavaş solunum, beden ısısında düşme, kalp atışlarının yavaşlaması, tansiyon düşüklüğü, koma ve ölüm görülebilir.

  MORFİN       Ham afyonun kimyasal işlemlerden geçirilmesi sonucu elde edilir. Ağrı kesici ve uyuşturucu olarak uygun dozlarda tıpta kullanılmaktadır. Çok çabuk bağımlılık geliştirdiği için zorunluluk dışında başvurulması sakıncalı olabilir.         Morfin damardan, sigara gibi içilerek, koklanarak ya da yutularak kullanılabilir.         Sık kullanım sonucu tolerans gelişir. Aynı etkiyi yaratmak için kullanılan dozun arttırılması gerekir. Bu yüzden bağımlılık potansiyeli çoktur. KOKAİN       Kokain, Erythoxylon Coca olarak adlandırılan bitkinin yapraklarında doğal olarak bulunan stimulan uyarıcı bir maddedir. Saf madde olarak yaklaşık 100 yıldır var olmakla beraber, koka yapraklarını çiğneme alışkanlığı hemen hemen 2000 yıldan beri süregelmektedir.         Kokain beyaz ve ışığı geçiren bir tozdur. Kokainin saf olarak kullanımı nadirdir. Genellikle asit borik veya sodyum bikarbonat gibi beyaz toz maddelerle karıştırılarak saflığı bozulur.

Yorum Yaz
-->
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !